Doğal Yaşama Doğru

16 Mayıs 2012 Çarşamba


Organik Kozmetik Nedir?
Organik kozmetik ürünleri çevreye ve canlılara saygılı şekilde sağlık ve güzellik sağlayan kişisel bakım ürünleridir.Organik kozmetikte sağlık ve güzellik bir aradadır. Güzel olmak için, sağlığınızdan ödün vermezsiniz. Ayrıca sağlıklı olmadan güzel olamayacağınızı da bilirsiniz.

Gerçek Organik Ürünler Nasıl Anlaşılır?
Gerçek organik ürünlerin katı kurallarla takip edilen ve uluslarası geçerliliği olan logo ve sertifikaları vardır. Organik ürün olduğu iddia edilen tüm ürünlerde organik sertifikasını aramayı bir alışkanlık haline getirmek çok önemli bir konu.

Burada sertifikaların güvenilir olması da aynı derecede önemli. Organik sertifikalandırma yapan kurumların; bağımsız, uluslararası geçerliliği olan, tanınmış, bilinen ve güvenilir markalarla çalışan kurumlar olması gerekiyor.  Benim yakından bildiğim kurumlardan biri Ecocert. Dünyadaki en yaygın ve tanınan sertifika kurumlarından birisi. Sertifika kurumları kıta ve ülkelere göre farklılık gösterebiliyor. Ecocert Avrupa’da çok yaygınken, USDA Amerika’da ön planda olabiliyor. Bu nedenle hiç duyulmamış bir sertifikalandırma işareti görünce, internetteki güvenilir kaynaklardan bu konuda araştırma yapmak gerekir.

Organik Kozmetiğin Farkı Nedir?
Geleneksel kozmetik sektörü çoğu zaman tek yönlü bakış açısıyla kozmetik ürünleri formüle eder ve üretir:  sağlık veya çevre dostu yaklaşımlar ön planda olmaksızın, dokuları, kokuları, aktif bileşenleriyle vs.. tüketicinin ilgisini çekecek kozmetik ürünler imal etmek. Ayrıca maliyet avantajı da üreticiler açısından cazip bir konudur.

Organik kozmetik sektörü ise kullanılan bileşenlerin, ambalajların ve üretim süreçlerinin seçimine cildimizin, tüm canlıların ve çevremizin iyiliği ve korunması açısından karar verir.Organik kozmetik üreticilerinin, bu taahhütleri yerine getirmesi için, kesinlikle yapması ve kesinlikle yapmaması gerekenler listesi vardır.

Organik Kozmetik’te Olmazsa Olmazlar Nelerdir?
Sertifikalı Organik Kozmetik Ürünlerinde - Ürünler en az %95 oranında doğal içerikli olmak zorundadır.
- Bitkisel içerikler en az %95 organik tarımdan elde edilmiş olmalıdır.
- Ambalajların tümünün geri dönüşümlü olması gereklidir.
- Hayvanlar üzerinde test yapılmamalıdır.
- Tüketicilere kullanılan içerikler ve üretim süreçleri ile ilgili bilgilendirme nihai ürün üzerinde verilmelidir.

Organik Kozmetik’te Asla Olmaması Gerekenler Nelerdir?
Sertifikalı Organik Kozmetik Ürünlerinde
- Paraben ve fenoksietanol
- Parafin veya Silikon
- Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO)
- Sentetik renklendiriciler
- Sentetik kokular
- Çevreyi kirletebilecek herhangi bir süreç yer alamaz.
Organik kozmetik konusunda uzmanlaşmış markaları tercih etmeye dikkat etmek gerekiyor. Organik bir ürün markasının mutlaka
sertifikalı organik ürünlerden olduğundan emin olursanız cildinizi mutlak koruma altına almış olursunuz.

0 yorum:

Yorum Gönder

● Türkçe yazım ve dil bilgisi kurallarına uyunuz!
● Emeğine sağlık , teşekkürler gibi yorumlar spam sayılıp anında silinir.
● Rencide edici ve hakaret içeren yorumlarda bulunmayınız.
● Web adresinizin yorum içeriğinde geçmemesine dikkat ediniz .